Zapytaj mistrza – Zygmunt Chojna!
Zapytaj mistrza – Zygmunt Chojna!
Cześć Zygmunt, chcemy zacząć od Twojej osoby naszą zakładkę pt. „Zapytaj Mistrza”. Jesteś pierwszym zawodnikiem drużyny, który wystartował w jednym z pierwszych biegów z przeszkodami w Myślenicach w roku 2015. Opowiedz, proszę co Cię „wciągnęło”, co jest dla Ciebie największą motywacją do uprawiania biegów z przeszkodami?
Powodem, który skłonił mnie do pierwszego startu w biegu przeszkodowym, była chęć rozreklamowania naszej grupy „SOCIOS GÓRNIK”, która powstałaby swoimi składkami pomagać drużynie piłkarskiej Górnika Zabrze. Razem z Piotrem Jastrzębskim postanowiliśmy pobiec w koszulkach naszej grupy w jednym z pierwszych biegów przeszkodowym [Runmageddon], który miał się odbyć pod koniec maja w 2015 roku w Myślenicach. Niestety Piotr w czasie meczu piłkarskiego doznał kontuzji i na bieg pojechałem razem z Wioletą Chojna ubrani w pierwsze sociosowse koszulki. Ja wystartowałem w biegu, natomiast Wiola robiła zdjęcia. Przeszkody wtedy w stosunku do tych dzisiejszych były dosyć proste, ale dla początkującego biegacza …trudne. Udało mi się je wszystkie samodzielnie pokonać, co było wielkim wyczynem, ponieważ prawie wszyscy na przeszkodach sobie pomagali. Po biegu byłem zmęczony, poobijany, cały w błocie, Czułem się jakbym zdobył Mistrzostwo Świata. Postanowiłem, że od tej chwili będę startował tylko w biegach przeszkodowych. Na szczęście dla „SOCIOS SILESIA” [zmieniliśmy nazwę drużyny by nie kojarzyła się z kibicami] Piotr Jastrzębski odzyskał formę po kontuzji, co zaowocowało Mistrzostwem Polski Runmageddonu w słynnych Pabianicach. Dzięki niemu nastąpił rozkwit naszego klubu, który wygrał ligę OCR i jest obecnie najlepszy w Polsce.
Wiemy, jakie były początki, jak wyglądały trasy biegowe i przeszkody. Przeskok do tego, co mamy teraz wydaje się dość duży. Jak widzisz najbliższe lata pod względem rozwoju dyscypliny? Czy przeszkody zostaną w jakiś sposób zunifikowane?
Przeszkody na biegach przeszkodowych OCR od 2015 roku przeszły wielką metamorfozę, od zwykłych ścianek lin na początku, do kołkownic, multirigów z różnymi zaczepionymi elementami, czy 3-metrowe skoki z przeszkody na przeszkodę. Po Mistrzostwach Europy w Holandii w 2017 roku Polscy organizatorzy biegów przeszkodowych OCR zaczęli się prześcigać w wymyślaniu coraz trudniejszych przeszkód. Obecnie już tak dużo nie powstaje nowych trudnych przeszkód [coraz trudniej coś nowego jest wymyślić] co wydaje się dosyć dobre dla zawodników, ponieważ mogą lepiej przygotować się do zawodów i nie są zaskakiwani nowymi przeszkodami. Ujednolicenie i ustawianie podobnych przeszkód na wszystkich biegach w ciągu jednego sezonu, może pomóc biegom przeszkodowym OCR być dyscypliną Olimpijską.
Biegi przeszkodowe Spartana, które już od dawna mają aspiracje, by być dyscypliną Olimpijską, starają się nie zaskakiwać zawodników nowymi przeszkodami, informują z dużym wyprzedzeniem o nowej przeszkodzie.
Jak już jesteśmy przy Spartanie, powiedz jak w tym wszystkim odnajduje się Spartan Race, którego jesteś multimedalistą? Czy podąża z duchem czasu? Kiedy Spartan Race powróci po długiej przerwie do Polski?
Spartan jest obecnie największym organizatorem biegów przeszkodowych OCR na świecie i tak naprawdę sukcesy odniesione w biegach Spartana, automatycznie ustawiają zawodniczki i zawodników w czołówce światowej rankingów OCR. Niestety Polski Spartan według szefostwa CEU zorganizował tylko jeden bardzo dobry bieg Spartański w Warszawie na Stadionie Narodowym, reszta zorganizowanych biegów według nich była słaba. Efektem tego, nie są obecnie organizowane biegi Spartańskie w Polsce, kiedy będą? Przytoczę cytat maila, jaki dostałem od Dyrektora CEU:
„Jeżeli zdecydujemy się ponownie uruchomić PL market, będziemy potrzebować osób z umiejętnościami organizacyjnymi, ale w tej chwili bardziej odpowiedni byłby wysokiej jakości inwestor, jeżeli ktoś zna kogoś kto chciałby zainwestować w Polskiego Spartana, to ja chętnie go skontaktuje z szefostwem CEU.”
Obecnie prowadzona jest tylko strona Spartana, by Spartan w Polsce się nie stracił, a szkoda by było, bo to jest naprawdę dobry bieg przeszkodowy OCR. Wracając, do siebie to od początku reprezentuję naszą drużynę na różnych biegach przeszkodowych, od zwykłych biegów OCR w Polsce po Mistrzostwa Europy OCR w Holandii, Dani, Mistrzostwa Świata OCR w Londynie. Największe sukcesy odniosłem jednak w biegach OCR Spartana.
- 2 x Mistrzostwo Świata Spartan trifecta w Greckiej Sparcie
- 2 x Mistrzostwo Świata Spartana na pustyni w Abu Dabi
- 2 x Mistrzostwo Europy Spartana w Szwajcarii i Londynie
- 1 x Wicemistrzostwo Europy Spartana we Włoszech
- 3 x Mistrzostwo Europy Centralnej CEU Spartana
- 1 x Wicemistrzostwo Europy Centralnej CEU Spartana
- 50 razy stałem na 1 miejscu w biegach Spartana w age.
- 3 x dostałem statuetkę z rzędu w czasie Gali „OCR Polska” dla najlepszego zawodnika 50 + w Polsce.
Nie byłoby tych wszystkich moich sukcesów, gdyby nie moja rodzina, która bardzo mnie wspierała i dopingowała. Miałem szczęście, że na początku tych biegów spotkałem Piotra Jastrzębskiego, jego entuzjazm i zaangażowanie w tworzenie najlepszej drużyny OCR w Polsce, do której należę dawało przysłowiowego kopa by dalej biegać. Mam nadzieję, że swoimi startami i sukcesami w biegach przeszkodowych, chociaż parę osób namówię do biegania.
Niezmiernie miło mi, że od samego początku jesteś z nami, reprezentujesz barwy drużyny Socios Silesia oraz swoim zaangażowaniem i aktywnością pokazujesz, młodym zawodnikom czym jest determinacji i chęć rywalizacji, za co Ci z całego serca gratuluje. Powiedz, nam proszę na koniec, o jakich trzech najważniejszych swoich osiągnięciach sportowych będziesz opowiadał wnukom za kilka lat, albo może już opowiadasz. Z których zwycięstw jesteś najbardziej dumny?
Pamiętajcie marzenia się spełniają. Marzyłem by zdobyć Mistrzostwo Świata i Europy Spartana w kategoriach wiekowych i spełniłem te marzenia, zdobyłem je nawet 2-krotnie. Największą sławę przynosi Mistrzostwo Świata Spartan Trifecta w Greckiej Sparcie, tam każdy Mistrz w kategorii wiekowej jest uwidoczniony na ścianie chwały, moje nazwisko tam jest 2 krotnie napisane. Po każdym pierwszy raz zdobytym Mistrzostwie czułem, że zrobiłem coś co zdarza się tylko bardzo nielicznym ludziom. Obronienie tytułów Mistrzowskich, jest jednak jeszcze trudniejsze, ponieważ wszyscy Cię znają i chcą z tobą wygrać, mi jednak udało się te wszystkie tytuły w kategorii wiekowej obronić. Moją największą fanką jest pięcioletnia wnuczka Apolonia, wszystkim opowiada, że jej dziadka pokazują w telewizji i jest Mistrzem Świata. Mam nadzieję, że moim wnukom Apolonii, Stasiowi i Jagience przekaże pasje do uprawiania sportu [biegi przeszkodowe OCR] i będą odnosić tam sukcesy.
Zachęcamy wszystkich do głosowania na Zygmunta w Plebiscycie na Sportowca roku w Piekarach Śląskich. Link do głosowania: www.facebook.com/groups/1302595050296577/permalink/1330083107547771/
Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją OCRową historią i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Widzimy się na starcie!